Mire figyeljünk?

Ha levert és nem mutat érdeklődést az élelem iránt, sürgősen állatorvosi kezelésre szorul. Fontos, hogy a betegség tüneteit idejében észrevegyük! Ha az utolsó étkezéstől számított 6-12 óra alatt nem fogyaszt élelmet, étvágytalansága betegség jele. Az idő múlásával állapota egyre rosszabb lesz, kezelés nélkül elpusztul. Még azon a napon, vagy lehetőleg minél hamarabb vigyük állatorvoshoz, hogy a megfelelő kezelést megkapja.

Azonnal forduljunk orvoshoz, ha: nem eszik, nem iszik, lehangoltnak tűnik, nehezen lélegzik, liheg, tüsszög, összetapadnak, csipásak a szemei, ha szőre fénytelenné válik, ha összegörnyed, ha hasmenése van, ha véreset pisil, ha egyensúlyozási problémái vannak, ha ferdén tartja a fejét, ha erősen vakarózik, ha sebeket találunk a bőrén, ha nem a megszokott módon viselkedik. A tengerimalacok zsákmányállatok, titkolják betegségeiket, ezért amikor már tüneteik vannak, komoly baj van, ezért ne késlekedjünk, néhány nap késedelem a malacunk életébe is kerülhet! Előzzük meg a nagyobb bajt: rendszeresen vizsgáljuk át malackánkat: a fogak, talpak, szemek állapotát könnyen ellenőrizhetjük, simogatás közben figyeljük, van-e elváltozás vagy seb a bőrén, gubanc a szőrében, mérjük meg a súlyát, vágjuk rendszeresen a karmait. Félévente egy általános állatorvosi szűrővizsgálattal sokat tehetünk kedvencünk egészségéért.

Az alábbiakban csoportosítva összegyűjtöttük, milyen jelek utalnak malackánk egészségi állapotára.

ÉTVÁGYTALANSÁG

A tengerimalac, növényevő lévén, a nap legnagyobb részét rágcsálással és táplálék után való kutatással tölti. Ezért talán legfontosabb jel, ha megváltozik az étvágya, ez a legtöbb betegséget kísérheti. Ezt tapasztalatlanabb malactartóknak nem mindig egyszerű észrevenni, pláne, hogy a malac - zsákmányállat lévén - igyekszik betegséget rejtegetni. Néha képes úgy tenni, mintha enne, ezért az élelem fogyását is kell figyelnünk. Ez viszonylag egyszerű abban az esetben, ha betartjuk a reggeli és esti etetési időpontokat, így könnyen megszokjuk, mennyi széna és táp fogy el egy nap. Főleg kutyához, cicához szokott állattartóknál fordul elő, hogy ha nincs étvágya az állatnak, ráhagyjak. Ám ez nagy bajt okozhat, hiszen a ragadozóknak eltérő emésztésük miatt még jót is tehet egy-egy nap koplalás, ám a tengerimalacoknál 12-16 óra után beindul egy visszafordíthatatlan májkárosodási folyamat, ami sajnos nagyon hamar végzetes. Étvágytalanság eseten sürgősen keressük fel állatorvosunkat! Addig is, míg eljutunk a doktorhoz, kényszeretetés lehet szükséges.

SÚLY, FOGYÁS

A tengerimalacunk súlyát hetente mérjük, legjobb erre egy pontos, digitális mérleg (kétezer forint körül kapható). A mért adatokat jegyezzük fel, nagyon hasznos lehet, hisz 50-100 gr fogyás már bajt jelez. A malacka rendszeres súlymerése azért fontos, mert ebből sok dologra lehet következtetni. 10-20-30 gramm ingadozás nem érdekes, de ha hirtelen mondjuk az 1000 grammos malacka csak 900, vagy a súlycsökkenés folyamatos, azt bajt jelezhet, irány az állatorvos! Vigyük magunkkal a listát a mért súlyokkal. Mivel ez nagyon sokfelé betegség - enyhétől a nagyon súlyosig - kezdő tünete, bízzuk az orvosra a diagnózist és ne késlekedjünk felkeresni!

FOGPROBLÉMÁK

Nézzünk bele óvatosan a szájába, egy letört metszőfog akadályozatlanja az evésben. Ilyenkor forduljunk állatorvoshoz, aki megvizsgálja a malacunkat, és ha nem talál további problémákat, elmondja, mi az otthoni teendőnk. Ha csak a fogtörés a gond, mesterségesen kell etetnünk pár napig, ne aggódjunk, ez nem nehéz, és a fogacska is hamar visszanő.

Ha szokatlan hangot hallunk rágás közben, vagy grimaszolva eszik, az is figyelmeztető jel lehet, állkapocs-gyulladásra, vagy a hátsó fogak gondjaira utal.
A hátsó fogakat csak bódításban lehet ellenőrizni, így ezt csak állatorvos tudja megtenni. Ha ott valami gond van, általában könnyen korrigálható, az orvos egy egyszerű ambuláns műtéttel rendbe hozza. Előfordulhat, hogy pár havonta vissza kell járni ellenőrizni. Mesterséges etetés szükséges pár napig, az orvos utasításai szerint.

SZŐRHULLÁS, BŐRPROBLÉMÁK

A tengerimalacoknak nincs (pl. a macskákhoz hasonló) időszakos szőrváltásuk, így ha a szokásosnál jóval több szőre hullik, illetve ha ez foltokban történik, az betegség jele. A bőrbetegségek (főleg atkák és gombák) általában könnyen és jól kezelhetőek, keressük fel állatorvosunkat. Ha sebet találunk, kezeljük Betadine-nal, ha nem gyógyul, forduljunk orvoshoz. A rágcsálóknál gyakrabban előfordul tályog kialakulása, ezért ha megjelenik a malackánkon egy gyanús, nedvedző seb vagy bőrelváltozás, irány a rendelő!
Az intenzív teljes vagy részleges szőrhullás sok egyéb betegség kísérő tünete lehet, vegyük komolyan!

SZEMPROBLÉMÁK

A tengerimalacok szeme egy tejszerű váladékot termel, ezzel mosakszik. Ha ilyet látunk, de a szeme nem piros és nincs összeragadva, még ne aggódjunk. Viszont ha a környéke duzzadt, piros, netán piszkálja, nem tudja kinyitni, orvoshoz kell mennünk. Ha széna sérti meg a szemet, még akkor is megmenthető, ha a szál egészen belefúródott. Ilyenkor ne rántsuk ki, hanem nagyon lassan, óvatosan húzzuk ki. Ha időben eljutunk az orvoshoz, jó eséllyel megmenekül a szeme, addig is használjunk Corneregelszemgélt, amilyen gyakran csak tudjuk.

TAPPANCSOK, KARMOK

A talppárnák ellenőrzése segít észrevenni egy kezdődő talppárna-gyulladást, mielőtt az súlyossá válna. Ha a malacka talpán sebet, fekélyt, vagy szokatlan duzzanatot, pirosságot látunk, irány az orvos. Sántítás esetén szintén.
A karmokat rendszeresen, havonta vágni kell. Használjunk speciális karomvágót, és ha nem tudjuk, hogyan kell, kérjünk meg egy szakembert, hogy tanítson meg rá! Az állatorvosunk valószínűleg szívesen segít ebben.

HÍMEK

Hím malacka esetén a végbélzsák ellenőrzése és szükség esetén tisztítása fontos. Óvatosan kifordítva vizsgáljuk meg, ha szénaszálat vagy egyéb, oda nem illőt találunk, célszerű óvatosan egy nedves vatta segítségével kitisztítani.
A fenekük fölött található egy mirigy kivezetése, ami időnként betömődhet, ilyenkor körömvirágteás vattakoronggal tisztogassuk a területet, pár nap alatt rendbe jön.

NŐSTÉNYEK

A lányoknál előfordulhat petefészekciszta. Az állatorvos egy kontrollvizsgálat során már egy kisebbet is észre tud venni, ami még nem okoz tüneteket, sőt, míg panaszt nem okoz, nem is kell operálni. Gond akkor van, ha túl nagyra nő, ezzel nyomja a többi szervet, gyulladásokat okozva a hasüregben. Korai tünetek lehetnek a kétoldali szőrhullás, az emlők kifejezett hámlása és a viselkedés megváltozása (agresszívabb lehet társaival), de gyakran semmilyen tünet nem jelentkezik. A műtét utáni felépülési esély jó, viszonylag gyakori betegségnek számít, és a tévhitekkel ellentétben nem befolyásolja, hogy a malacka fialt-e.

HÚGYSZERVEK

Malackánk vizeletét tartsuk szemmel, ha véres, az több betegség jele lehet. Tengerimalacoknál előfordulhatnak húgykövek, vesekövek, ezek vérzést, fájdalmas vizelést eredményezhetnek. Hasonló tüneteteket okoz a hólyaggyulladás is, melynek kezelése teljesen más, mint a kövesség. Ha malackánk vizelés közben felsír, vagy egyáltalán nem pisil, hasa fájdalmas (óvatos tapogatással vizsgáljuk meg, látni fogjuk, hol érzékeny neki), irány az állatorvos! Míg eljutunk az orvosig, gondoskodjunk a bőséges folyadékról, esetleg kamilla, csalán vagy körömvirágteát itassunk vele, és tartsuk melegen (szeretnek kellemesen meleg sópárnán feküdni). Adjunk extra C-vitamint.
(Megjegyzés: ha előző nap céklát evett, az megfestheti a vizeletet, ne essünk pánikba. Figyeljük, vannak-e más tünetek, illetve ismétlődik-e a pirosas vizelet!)

LÉGZŐSZERVEK

Alapesetben a tengerimalacok légzése nem hallható, közelről is csak aranyos szuszogásnak érzékelhető. Ha ez felerősödik, mindenképpen problémát jelez. Ha a malac légzése szörcsögővé válik, nézzük meg a pocakját, ugyanis ennek oka lehet egy komolyabb puffadás, ami a rekeszizmát felfelé tolva nehezíti a légzést.
Ha orra, szeme váladékos, tüsszög, nehezebben lélegzik, allergiára vagy megfázásra, súlyosabb esetben tüdőgyulladásra gyanakodhatunk. Nehézlégzés esetén sürgősen keressük fel az állatorvosunkat! Míg odaérünk, tartsuk melegen (sópárna), kerüljük a huzatot és adjunk C-vitamint.

EMÉSZTŐSZERVEK

A malackák emésztőrendszere igen érzékeny, ezért a helyes etetésre nagy gondot kell fordítanunk. (Táplálással több cikkben is foglalkoztunk már.)
Gyakori rendellenesség a puffadás, melynek sok kiváltó oka lehet, és nagyon veszélyessé válhat. Ilyenkor Espumisan emulzióval segíthetünk neki, és mihamarabb forduljunk orvoshoz, hiszen a malackánk megfulladhat. Tapogassuk a pocakját, ha puha, könnyen betapintható, akkor van rendben. Viszont ha kemény, esetleg tapintásra fájdalmat jelez, arra oda kell figyelni.

A hasmenés lehet múló, vagy komoly betegség tünete is, bízzuk állatorvosra a diagnózist. Probiotikum (Bio-Lapis, Gastroferm) adásával javíthatjuk a malacka esélyeit.
Érdekes, egyben fontos tudni, hogy a tengerimalacok képtelenek hányni, így amit lenyelt, az végigmegy a szervezetében, ezért bármilyen vegyszer, mérgező anyag különösen veszélyes számukra!

Egy üveg Espumisan emulzió és pár tasak Bio-Lapis mindig legyen otthon, ha esetleg hétvégén alakulna ki egy komolyabb puffadás vagy más emésztési gond, mikor nincs hová rohanni, ezekkel megmenthetjük az életét.

FÜLEK

A tengerimalacok füle viszonylag sok váladékot termel, ha belekukkantunk és zsírosnak látszik, az természetes. Ne tisztogassuk! Azonban ha a szokottnál több váladékot látunk (mintha kis tócsa lenne), illetve érzékeny a fülkörnyék (elrántja vagy rázza a fejét, ha megérintjük), ha ferdén tartja a fejét, esetleg gyakran vakargatja és piszkálja, vagy valamilyen élősködőket látunk benne, az semmiképpen nem normális. Ez lehet a középfülgyulladás jele, de akár fülatka is, bízzuk állatorvosra a kezelést. A száraz, meleg, huzatmentes hely rendkívül fontos!
A fülgyulladás további tünete, ha a malacka nem eszik rendesen, ennek oka az, hogy a rágás fájdalmas ilyenkor.

IDEGRENDSZER

Amikor a fiatal tengerimalacunk ugrándozás közben forog, hempereg, furcsán viselkedik, ne ijedjünk meg, ezzel az örömét fejezi ki, ezt nevezzük „popcornozás”-nak.
Ha a malacka járása rendkívül bizonytalanná válik, féloldali végtaggyengeség vagy bénulásos tünetek jelentkeznek, fejét és testét ferdén tartja, az a szélütés jele lehet. Ez nagyon ritka a tengerimalacoknál, de ha mégis előfordulna, ne essünk pánikba, a gyógyulási esélyek jók! Biztosítsunk számára abszolút békés, csendes, nyugodt környezetet, hogy regenerálódni tudjon. Tartsuk tisztán, melegben, társaitól külön. Hívjuk fel az állatorvost!

HŐHÁZTARTÁS

A tengerimalacok hőszabályozása elég rossznak mondható, nem tudnak sem izzadni, sem lihegni. Ezért a nyári nagy melegben segítenünk kell nekik. Mivel azonban a huzatra rendkívül érzékenyek, ezért ezt óvatosan kell tennünk, honlapunkon bőven találsz tippeket a ketrec biztonságos hűtésére. A hőguta jele, ha nagy melegben nyugtalan, izgatott lesz, hője emelkedik, ingadozóvá válik a járása, szapora és felületes lesz a légzése, pulzusa gyengül. Ilyenkor sürgősen hűteni kell, különben elpusztul! Tekerjük hideg vízbe mártott, kicsavart törölközőbe, és gondoskodjunk arról, hogy sok vizet igyon! Ha nem javul, vagy aggasztó az állapota, forduljunk orvoshoz.Fontos információ még, hogy testük alapesetben melegebb az embernél, 37,2°- 39,5° C között normálisnak mondható.

ANTIBIOTIKUMOK

Tengerimalac számára mérgező vagy rendkívül veszélyes antibiotikum-készítmények: Penicillin bármilyen formában, Amoxicillin (Clavamox), Eritromicin, Lincocin (Lincomicin, Lincorex), Streptomicin, Dihidrostreptomicin, Clortetraciclin, Oxitetraciclin, Ampicillin, Cephalexin, Cefadroxil, Cefazolin, Clindamycin, Bacitracin, és ezek származékai. Ezek végzetes, visszafordíthatatlan allergiás rohamot idéznek elő.

Általában még a biztonságosabb antibiotikumok is károsítják bélflórát kisebb-nagyobb mértékben, ezért a hasmenés és más emésztési zavarok megelőzése érdekében az antibiotikum bevétele után fél-egy órával szükséges az egészséges bélflórát visszapótló probiotikum adása.

Malactartási kódex letölthető formátumban: letöltés

Az M. T. V. K. E.-hez megalakulása óta 2061 tengerimalac került, ebből 1823 örökbeadott, jelenleg 132 tengerimalac vár ideiglenes befogadóknál szerető gazdijára.